Nová školní zahrada

Projekt rodičů a přátel školy

Jsme na Facebooku pod názvem Kde zpívají kosi

 

 

Děkujeme TBG Metrostav za  velkou podporu našeho projektu! Velký dík patří všem rodičům a dětem, kterí přišli pomáhat. Bylo to hektické, ale bez vás by to nebylo!

Budeme rádi, pokud se přijdete zapojit i na další brigády. Dnes přišlo pár nových tváří - moc si toho vážíme! Příště to bude opět hlavně nošení kýblů, mytí laviček a ježdění s kolečky. 

 

 

 

 

 

 

13.6. 

Děkujem odborné a veselé pomoci zástupců firmy Knauf! Těšíme se na zítřejší odlévání základů!

 

8.6.

Děkujeme všem, kdo se zúčastnili pondělní brigády! Tentokrát zastaly většinu práce děti. více fotek na facebooku Kde zpívají kosi

 

 

 

3.6. 2017

Po sobotní brigádě považujeme stavbu hradu z proutí za ukončenou. Teď už jen zalévat nové sazeničky rostlin, které hrad brzy obrostou!

 

 

 

 

1.6. 2017

Děkujeme za podporu Zahradnictví Líbeznice!

 

 

 

 

 

 

 

 

27.4.

Náš projekt byl úspěšný ve výzvě Globus lepší svět! Máme opravdu velkou radost, že se naskytla příležitost získat další finace na pokračování v realizaci zahrady. Právě teď probíhá hlasování, do kterého se může zapojit každý. Hlasujte  každý den  na tomto odkazu : 

 

https://www.globus.cz/o-globusu/spolecenska-odpovednost/lepsi-svet/projekt/415/zahrada-kde-zpivaji-kosi-aneb-umeni-v-zahrade-detem.html

 

Podle počtu hlasů získáme 50, 80 nebo 130 000,- Kč

Za peníze máme v plánu postavit betonové skulptury v písku inspirované kameny na pláži vymletými vodou. Děti je mohou využívat jako ostrovy, rakety, jeskyně, autodráhu, kreslit si po nich křídami ... cokoli je napadne. Za všechny rodiče a děti, kteří na projektu pracují děkuju! Anička

 

 

22.4. 2017 

Děkujeme všem, kdo se i za nepřízně počasí měli odvahu zůčastnit brigády. Potěšilo nás, že se objevily i nové tváře a doufáme, že tomu propadli stejně jako my! Brigáda byla nad očekávání úspěšná. Také děkujeme za flexibilní odvoz materiálu multikárou! další brigáda již brzy!

 

 

 

 

Přidány nové informace o projektu ... viz. níže

 

Ze schůze SRPŠ 22.9.2016 - informace o nákupu altánu Šiška + co se aktuálně děje

Zajímá Vás jak byl altán Šiška financován?

 

Cena Šišky .... 240 600,-

SRPŠ................. 90 000,-

sběr papíru........15 000,-

dar AVACOM.....20 000,-

dar SAD ..........115 600,-

 

Šiška se stala symbolem projektu zahrady. Díky její realizaci je mnohem snažší jednat s firmami a žádat o granty.

Můžeme se prezentovat něčím, co už je hotové, co jsme dokázali a co je výjimečné. Šiška poutá pozornost a děti jí mají rády.

V současnosti jsme těsně před podpisem smlouvy na grant od firmy T-mobile. Grant je určen na vybudování stolů

pro venkovní výuku. 

Podařilo se nám získat materiálovou podporu od firmy Knauf.

Nechali jsme nacenit vybudování zpevněné mlatové plochy směrem ke vstupu do nové budovy.

Další firmy, které již podpořily tento projekt jsou AVACOM a Würth (nářadí, pytle rukavice, štafle, plošina) a Sad.

Z peněz, které děti vydělaly na zahradní slavnosti prodejem kytiček jsme zakoupili hamaky a slackline, které jsou v současnosti každodenně využívány.

Z těchto peněz také plánujeme nákup mobilních branek na fotbal. Vše po předchozí konzultaci s družinou.

V říjnu budeme žádat o další grant na vybudování pískoviště.

Všem, kteří se zajímají o osoud tohoto projektu děkujeme. V případě dotazů neváhejte psát na e-mail kdezpivajikosi@gmail.com.

V současnosti se plánují další stavební akce, které proběhnou pravděpodobně během zimy nebo na jaře.

 

       

                                               

 

               

 

 

 

 

1. brigáda v novém školním roce! 6.9.1016

Účast byla hojná! Děkujeme všem dětem i dospělým, opět jsme stihli udělat vše co bylo třeba a ještě jsme si opekli buřty!

 

 

3. Společná brigáda na stavbu hradu proběhla úspěšně! Pokud chcete sledovat novinky přez prázdiny, sledujte náš facebook!

Díky všem, kdo se dens zúčastnili zaplétání!

 

 

 

2. společná brigáda proběhla 21.6. 

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili druho brigády. ˇučast byla skutečně až překvapivě hojná, což nás potěšilo! Bezvadné byly děti, které se také zapojily - bavilo je zejména hrabání trávy a listí, stříkání křídovým sprejem. I přes malé technické potíže na počátku se podařilo vyvrtat všechny díry a začít se stavbou.

 

1. Společná akce se podařila!

V pátek 10.6. skupina 10 dobrovolníků vyrazila na materiál na hrad z proutí. Možná jste si všimli, že na školní zahradě poblíž jídelny leží hromada větví. Nyní je potřeba z větví otrhat všechno listí - a tak opět hledáme všechny dobrovolníky, kteří by měli čas. Hlavní společná brigáda se plánuje na úterý 21.6. po 17h na zahradě školy. V úterý již začneme se stavbou, takže každá ruka vítána!

 

 

 

 

 

 

Nová školní zahrada - jak to vzniklo

 

Ve Kbelích v posledních letech přibylo velké množství dětí, což vedlo k vybudování nové školní budovy. Hned první rok po jejím otevření se ukázalo, že tak velký počet dětí je nemožné na jedné družinové zahradě uhlídat. Děti od druhé třídy výše tráví odpoledne v okolí basketbalového hřiště nebo na zahradě pod stromy podél ulice Toužimská.

 

Protože můj syn tou dobou chodil do druhé třídy, nabídla jsem svůj čas a svoji práci pro návrh hracích prvků do této zahrady. V té době bylo jasné, že na nové hřiště nejsou peníze a že jiné vyhlídky na zlepšení situace se nerýsují - a tak jsem se pustila do práce na studii.

 

Nejprve bylo potřeba stanovit lokalitu. Původně jsem si hřiště představovala na prostranství za basketbalovým hřištěm - tam má však v budoucnu vzniknout atletické sportoviště s oválem, doskočištěm a pohybovými prvky. Proto jsem nakonec zvolila zahradu mezi starou budovou a Toužimskou ulicí. Toto místo má výhodu krásných vzrostlých stromů. Je to přírodní prostředí, které jsem měla snahu podpořit a navrhnout zde prvky, které bychom mohli částečně vytvořit svépomocí, realizovat je postupně a tak mít možnost zahradu upravit i bez zásadní jednorázové finanční podpory.

 

Následovala rozsáhlá studie současného trendu hřišť a aktivit, které na hřištích děti mají možnost dělat. Zajímala jsem se o moderní hřiště ve velkoměstech v zahraničí, o alternativní hřiště, klasická hřiště s typizovanými prvky jaká jsou všude kolem nás i o ekologická hřiště.

Velkým zdrojem informací pro mě byly stránky Nadace Proměny.

 

Po této analýze jsem věděla, že zahrada nemá být pouze novým družinovým hřištěm, ale především prostorem pro všechny - pro venkovní výuku, odpočinek, setkávání, oslavy ...

Nastudovala jsem si způsoby využití hřišť dětmi a došla k závěru, že jednotlivé prvky mají být naprosto jiné než standardní hřiště. Mají být výtvarné, něco úplně jiného než kdekoli jinde. A především, že děti si mají najít svůj vlastní způsob hry stejně jako by si hrály v lese nebo na louce nebo u potoka - prostředí má jejich hru jen podpořit.

 

Tak vznikla studie, která již byla zveřejněna a odsouhlasena Obcí, Školou i SRPŠ a ohlasy jsou kladné. Nyní je na čase tuto studii proměnit v realizační plán. Čeká nás ještě mnoho práce. Nikoli už jen mě, ale i Vás, kteří se budete chtít stát součástí tohoto projektu. Je potřeba dopracovat výkresovou a výrobní dokumentaci, konzultace s technology a různými odborníky, shánění materiální podpory a financí nebo se aktivně podílet na samotné realizaci.

Dodnes nám tento projekt přinášel jen radost, děláme to pro radost naši a našich dětí a já už se na to opravdu  těším!

 

 

MgA. Anna Kozová

 

 

 

 

 

 

 

 

školní zahrada studie 1:500

 

kontakt

www.kdezpivajikosi.cz

info@kdezpivajikosi.cz

 

 

 

Stránka

Publikována: 26.5.2016

Naposled upravena: 20.6.2017

Vytvořil(a): Anna Kozová

Kalendář

Neděle, 20.8., svátek má Bernard
srpen 2017
po út st čt so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Nejbližší akce školy

Pondělí 4.9.
Zahájení školního roku 2017/18

Termíny prázdnin a svátků

4. 9. zahájení školního roku
28. 9. státní svátek
26. - 27. 10. podzimní prázdniny
17. 11. státní svátek
23. 12. - 2. 1. vánoční prázdniny
2. 2. pololetní prázdniny
12. - 16. 2. jarní prázdniny
29. 3. - 2. 4. velikonoční prázdniny
1. 5. státní svátek
8. 5.  státní svátek
29. 6. ukončení školního roku
2. 7. - 31. 8. hlavní prázdniny